
Koper (MOREL)- Na območju Policijske uprave Koper, predvsem na območju slovenske Istre, se vsako leto soočamo z veliki izzivi na področju prometne varnosti. Na vseh cestah se povečajo prometni zastoji, poleg tega pa na kolesarske steze prihaja veliko obiskovalcev, tako domačinov kot turistov, ki se vozijo s kolesi, električnimi kolesi, skiroji in električnimi skiroji ter mopedi. Da bi izboljšali ozaveščenost vseh prebivalcev in obiskovalcev obmorskih krajev, vsako leto policija organizira več preventivnih aktivnosti, pa tudi poostrenih nadzorov, saj zgolj preventivna opozorila ne zaležejo vedno.
Policijski inšpektor Peter Leban je povedal, da v zadnjem času na območju PU Koper zaznavajo povečanje števila prometnih nesreč, v katerih so udeleženi kolesarji, uporabniki e-skirojev, e-koles in mopedisti. Še zlasti se je v zadnjem času povečalo število klicev iz zdravstvenih ustanov, kjer so pomoč poiskali ti udeleženci, ki so bili v prometnih nesrečah samoudeleženi. Veliko pa je tudi nesreč, ki jih udeleženci niti ne prijavijo.
Najpogostejši vzroki za prometne nesreče so izguba ravnotežja in nepravilnosti na prevoznih sredstvih, neupoštevanje pravil o prednosti, neprilagojena hitrost, nepravilna stran in smer vožnje, prekratka varnostna razdalja in nepravilnosti pri prehitevanju.
"Največ prometnih nesreč policisti obravnavajo na priljubljeni kolesarski stezi Parenzana. Vendar veliko večje težave z omenjenimi kategorijami udeležencev cestnega prometa policisti zaznavamo v mestnih središčih, na parkiriščih, v garažnih hišah in na drugih površinah, kjer obstaja velika možnost srečanja vseh teh kategorij voznikov z drugimi kategorijami, kot so pešci, in ostalim prometom," je povedal Leban.
Policisti so zaznali tudi težavo, ki se neposredno nanaša na mladostnike. Njihovi mopedi so velikokrat predelani tako, da dosegajo hitrosti, ki so veliko večje od konstrukcijsko določenih. Gre za mladostnike, predvsem mlajše oziroma mladoletne, ki se v skupinah ob mraku zbirajo na določenih mestih Parenzane, na parkiriščih, v garažnih hišah, pred trgovskimi centri in podobno. Tam preizkušajo zmogljivosti svojih predelanih mopedov, preizkušajo in izkazujejo svoje vozniške izkušnje z objestno vožnjo in vožnjo po zadnjem kolesu. Zaradi svoje lahkomiselnosti in objestnosti pa velikokrat ogrožajo tako lastno varnost kot tudi varnost ostalih udeležencev v cestnem prometu. Ob prihodu policistov na taka srečanja pogosto zbežijo in se pred policisti skrijejo, s tem pa povzročijo še veliko večjo nevarnost za nastanek prometne nesreče.
Policisti nadziramo te kategorije udeležencev z vsakodnevno prisotnostjo na določenih točkah oziroma mestih. Veliko nadzorov izvedemo s službenimi kolesi ali motornimi kolesi, postavimo pa tudi kontrolne točke. Najpogostejše kršitve, ki jih pri tem zaznavamo, so neustrezno prečkanje cestišča, vožnja v nasprotni smeri, vožnja po napačnih površinah, vse pogostejša uporaba mobilnih telefonov in slušalk, neuporaba zaščitnih čelad, predelana in neizpravna vozila, vožnja po zadnjem kolesu, vožnja brez ustrezne kategorije vozniškega dovoljenja ter objestna vožnja in ogrožanje pešcev in drugih.
Enega takih nadzorov nad mopedisti smo policisti na območju Kopra izvedli minulo sredo. Sodelovalo je večje število policistov, policistov motoristov in policistov v civilu. V dveh urah so zasegli pet mopedov, od katerih so bili trije predelani. Dva mopeda sta bila zasežena, ker voznika nista imela veljavnega vozniškega dovoljenja. Poleg tega smo za različne kršitve motoristom, voznikom e-skirojev in mopedistom izdali 16 plačilnih nalogov. S tovrstnimi nadzori oziroma izvajanjem kratkih poostrenih nadzorov nad temi kategorijami udeležencev cestnega prometa bodo nadaljevali do zaključka motoristične sezone. To so sporočili iz policije. (konec)