10.06.2025 ob 17:36
Deli članek
Odziv Dijaške organizacije Slovenije na streljanje v srednji šoli v avstrijskem Gradcu

Ljubljana (MOREL)-  V torek, 10. junija 2025, smo bili priča tragičnemu dogodku na srednji šoli Bundes-Oberstufenrealgymnasium Dreierschützengasse v avstrijskem Gradcu, kjer je odjeknilo streljanje, ki je terjalo devet življenj. Po poročilih medijev je napadalec, dijak te srednje šole, v dveh učilnicah ustrelil sedem sošolcev in eno odraslo osebo, nato pa se zaprl v stranišče, kjer je storil samomor. V tem napadu je bilo več oseb tudi huje ranjenih. Dogodek nas je globoko pretresel in odprl številna vprašanja o varnosti mladih ter o širših družbenih vzrokih, ki vodijo do takšnih tragedij.

V teh težkih trenutkih Dijaška organizacija Slovenije izreka iskreno sožalje žrtvam, njihovim družinam in bližnjim. Z njimi delimo žalost in pretresenost ob tej nepotrebni izgubi mladih življenj. Ob sožalju moramo nujno pozvati tudi k refleksiji in ukrepom, da se takšni dogodki ne ponovijo. Globlji vzroki tovrstnih tragedij so zakoreninjeni v številnih družbenih problemih, kot so duševno zdravje mladih, medvrstniško nasilje, socialna izključenost ter pomanjkanje podpore in razumevanja vladajočih struktur za mlade. Slovenija pri tem žal ni nobena izjema. Takšni dogodki se lahko žal zgodijo kjerkoli, zavedati pa se moramo, da lahko s pravočasnimi ukrepi preprečimo tragedijo.

Prav zato pozivamo vse pristojne v Sloveniji – od vodstev srednjih šol do Ministrstva za vzgojo in izobraževanje, da sprejmejo konkretne preventivne ukrepe za zaščito mladih pred nasiljem. Ključnega pomena je pravočasna skrb za duševno zdravje mladih, razvoj sistemov za preprečevanje nasilja v šolah ter krepitev podpore za tiste, ki se znajdejo v stiski. Vzgoja in izobraževanje ne smeta biti osredotočena zgolj na pridobivanje znanja, temveč tudi na ustvarjanje varnega okolja, ki mladim pomaga pri iskanju pravih rešitev v trenutkih stiske.

V znak solidarnosti z žrtvami in njihovimi bližnjimi v Gradcu, Dijaška organizacija Slovenije predlaga, da se v Sloveniji razglasi dan žalovanja. To bi bil simbolni izraz podpore in sočutja do vseh, ki so bili prizadeti v tem tragičnem dogodku. Dan žalovanja bi nas spomnil na pomembnost varnosti, odgovornosti in skrbi drug za drugega ter na nujnost ukrepanja v smeri preprečevanja tovrstnih tragedij v prihodnosti. Naša naloga je, da skupaj soustvarimo varno okolje, kjer se mladi počutijo podprto, varno in spoštovano. V takšnem okolju bo tudi nasilje vedno manjša možnost, in skupnost bo močnejša ter bolj povezana. (konec)