22.05.2025 ob 11:54
Deli članek
Za večjo varnost starejših kolesarjev in uporabnikov e-koles

Murska Sobota (MOREL)- V Murski Soboti je včeraj, v okviru nacionalne preventivne akcije "Mikromobilnost: kolo, e-kolo, e-skiro" potekala preventivna delavnica za kolesarje in uporabnike električnih koles, ki jo je Agencija za varnost prometa pripravila v sodelovanju s Policijo, Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ) in Društvom e-kolesarjev Slovenije. Dogodek je bil namenjen predvsem starejšim udeležencem v prometu, ki so med najbolj ranljivimi skupinami, ko govorimo o (kolesarskem) prometu.

Delavnico je odprla Dragica Sternad Pražnikar iz Agencije za varnost prometa, ki je poudarila pomen osveščanja in izobraževanja starejših kolesarjev: "Električna kolesa in kolesa nasploh so pomemben del trajnostne mobilnosti, a z njihovo vse večjo uporabo prihajajo tudi novi izzivi – še posebej za starejše uporabnike, ki se po daljšem času ponovno vključujejo v promet. Prav zato je osveščanje o pravilih cestnega prometa, uporabi zaščitne opreme ter razumevanje tveganj pri vožnji z e-kolesom ključno."
Prisotne je pozdravil Martin Ranfl, predstojnik območne enote NIJZ Murska Sobota, in izrazil zadovoljstvo, da ja AVP prepoznala potrebo po osveščanju kolesarjev in da je bila za prvo delavnico izbrana Murska Sobota. V prvem sklopu je Sebastijan Turk iz AVP udeležencem predstavil osnove pravil cestnega prometa za kolesarje. Ob tem je izpostavil skrb vzbujajoče statistike. V starostni skupini nad 65 let je bilo v zadnjih petih letih kar 19 smrtnih žrtev med kolesarji in 2 med uporabniki e-koles, skupaj pa 381 huje poškodovanih kolesarjev ter 14 e-kolesarjev. Turk je izpostavil najpomembnejša pravila CPP za kolesarje: pravilno razvrščanje v križiščih, pomen prometnih znakov, talnih označb in prednostnih pravil. Opozoril je tudi na določila glede vožnje v območjih za pešce in območjih umirjenega prometa, kjer je najvišja dovoljena hitrost 10 km/h, vožnja koles in e-koles pa je dovoljena le ob neogrožanju pešcev. Poudaril je tudi na nujnost 1,5 metra varnostne razdalje pri prehitevanju kolesarja.
Nina Vinder, zobozdravnica in specializantka javnega zdravja iz NIJZ OE Murska Sobota, je izpostavila pomen kolesarjenja za zdravje starejših, pri čemer je opozorila na pomen redne telesne aktivnosti in varne mobilnosti v urbanih okoljih. Javne politike in lokalne pobude morajo omogočati dostopno in varno infrastrukturo za kolesarje.
Praktični nasveti in varna vožnja s Policijo
Delavnico je zaokrožila praktična predstavitev z naslovom »Spoznajte svoje kolo in varno na pot«, ki jo je vodil Tomaž Trajbarič iz Policije skupaj s serviserjem in prodajalcem koles. Udeleženci so prejeli nasvete o uporabi koles, zlasti e-koles, o vzdrževanju, kakšno kolo izbrati, kdaj je pravi čas za e-kolo in še veliko praktičnih nasvetov. Delavnica je bila med udeleženci zelo dobro sprejeta, prevladovali so starejši kolesarji, veseli pa nas, da je bilo kar nekaj kolesarjev vseh generacij. Udeleženci so prejeli praktična darila, v zaključku dogodka pa je bila izžrebana tudi kolesarska čelada, kot simbol varnosti in dodatna spodbuda za dosledno uporabo zaščitne opreme.
Agencija za varnost prometa bo tudi v prihodnje izvajala podobne preventivne dogodke po vsej Sloveniji, z namenom zmanjšanja števila prometnih nesreč in izboljšanja varnosti najranljivejših skupin v prometu. To je sporočila Zala Grilc. (konec)