06.02.2025 ob 14:32
Deli članek
Izvršna direktorica Evropske agencije za okolje Leena Ylä-Mononen obiskala Agencijo za okolje

Leena Ylä-Mononen, izvršne direktorice Evropske agencije za okolje/foto: Agencija za okolje 1 / 3

Ljubljana (MOREL)- Direktorica Evropske agencije za okolje je predstavila najnovejše produkte za spremljanje stanja okolja, kot so informacijski sistemi za različna okoljska področja, ki poleg podatkov o stanju, grafov in kart ter napovedi trendov prikazujejo tudi dobre prakse držav za prilagajanje podnebnim spremembam, pregledovalnike za indeks kakovosti zraka ter orodja za odločevalce tudi za občinsko raven.

Tanja Bolte, direktorica direktorata za okolje na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo je v uvodnem nagovoru poudarila, ima Slovenija verodostojne okoljske podatke, ki jih natančno poročamo preko  poročevalskega sistema Evropske agencije za okolje  (European Environment Agency - EEA). Reševanje vedno bolj zapletenih okoljskih izzivov zahteva širšo perspektivo in sistemski pristop. V zvezi s tem vidimo sodelovanje z EEA in Eionetom kot odlično priložnost za pridobivanje znanja in vpogledov v različne pristope in prakse za učinkovitejše rešitve.

Izvršna direktorica EEA je zaposlenim, ki zbirajo podatke o okolju in pripravljajo poročila za domače in mednarodne organizacije, v predavanju predstavila namene in načine zbiranja okoljskih podatkov. Leena Ylä-Mononen vodi EEA od leta 2023 in ima več kot 30 let izkušenj na področju spremljanja stanja okolja.Po predavanju si je gostja ogledala vremensko in hidrološko prognozo ter kemijsko-analitski, biološki in umerjevalni laboratorij. Laboratorijske analize vzorcev tal, zraka in voda se izvajajo z validiranimi in akreditiranimi metodami. To zagotavlja, da so podatki Agencije za okolje verodostojni in primerjavi s podatki o  stanju okolja v drugih državah.

EEA zbira podatke držav članic s področja okolja in podnebnih sprememb za okoli 250 poročevalskih obveznosti. Pripravlja odmevne in koristne publikacije kot je npr. EUCRA (European Climate Risk Assessment), vzpostavlja in sodeluje pri pripravi različnih pregledovalnikov kot so npr. indeks kakovosti zraka, ekosistemi izpostavljeni suši, primerjava prehoda držav na nizko ogljične sisteme in drugo. Dobre prakse drugih držav in orodja v podporo odločevalcem, pregledno združuje v platformah kot sta npr. Climate-ADAPT ter  evropski observatorij za podnebje in zdravje.

EEA daje velik pomen razvoju znanja o povezanosti okoljskih prvin z različnimi pritiski človeških dejavnosti ter povratnimi vplivi okolja na družbo. Danes, ko se zavedamo, da je za učinkovite rešitve ohranitve in izboljšanja krhkega naravnega ravnovesja potreben celosten pristop, EEA razvija tako imenovane sistemske pristope.Pripravlja kompleksne analize stanja okolja na podlagi obsežnih nacionalnih podatkov in informacij, ki jih države, ki sodelujemo z EEA, letno posredujemo v poročevalski sistem. Eno od takšnih poročil je ‘EUCRA’, prva evropska ocena podnebnih tveganj. Pripravlja pa še mnogo drugih produktov v pomoč pri ravnanju z okoljem, tako nacionalnim odločevalcem, Evropski komisiji kot tudi širši javnosti. Med drugim tudi eno najodmevnejših petletnih celostnih poročil o stanju in izgledih okolja – poročilo SOER.

Slovenija podatke in znanje z EEA izmenjava od leta 1998, ko je bilo poročanje okoljskih podatkov še prostovoljno, danes se jih večina poroča po določilih direktiv.V podporo izmenjavi znanja in izkušenj sodelujočim državami je EEA razvila informacijske sisteme za različna področja, kot so prilagajanje podnebnim spremembam (Climate Adapt), ohranjanje in izboljšanje biotske pestrosti (BISE), gozdni informacijski sistem za Evropo (FISE), informacijski sistemi za vode in druge.V okviru svojega delovanja, EEA podpira tudi storitve programa Copernicus za spremljanje kopnega (CLMS) ter In Situ komponento, ki je namenjena različnim uporabnikom v Evropi in svetu.

Eionet vključuje približno 3.000 strokovnjakov in 600 nacionalnih institucij. Omogoča zbiranje in razširjanje okoljskih podatkov ter informacij po Evropi in zagotavlja znanje v podporo pri oblikovanju evropskih in nacionalnih politik in odločitev na področju okolja.Eionet podpira EEA pri zagotavljanju pravočasnih in zanesljivih informacij odločevalcem ter javnosti. Sestavljajo ga nacionalne kontaktne točke (NFP), Evropski tematski centri (ETC) ter različne tematske in delovne skupine Eionet. V Eionet je vključenih 32 članic EEA in šest sodelujočih držav, kar zajema geografsko območje Evrope. To je sporočila Agencija Republike Slovenije za okolje. (konec)