
Ljubljana (MOREL) – V petek, 6. junija, je potekala seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), na kateri so socialni partnerji med drugim potrdili spremembe Zakona o urejanju trga dela. Po poročanju državne Slovenske tiskovne agencije (STA) je minister za delo Luka Mesec dejal, da zakon (med drugim) prinaša prenos posredovanja študentskega dela na Zavod RS za zaposlovanje.
Na Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) še enkrat protestirajo proti načinu priprave sprememb zakona, ki zaradi nevključevanja vseh družbenih skupin, ki se jih spremembe dotikajo, največkrat prinesejo slabe in polovičarske rešitve. Spremembe Zakona o urejanju trga dela med drugim uveljavljajo spremembe na področju študentskega dela, ki dijakom in študentom v Sloveniji zagotavlja trikrat več sredstev, kot jih država nameni za državne štipendije. Očitno torej gre za področje, ki je za študentsko populacijo zelo pomembno, pristojno ministrstvo pa z nevključevanjem ŠOS v socialni dialog in pripravo zakona krši veljavno zakonodajo. Zakon o skupnosti študentov namreč določa, da državni organi zagotavljajo sodelovanje predstavnikov Študentske organizacije Slovenije pri obravnavi vseh zadev, ki urejajo vprašanja ekonomske in socialne varnosti študentov ter drugih področij, ki vplivajo na njihovo delo in življenje.
ŠOS je tekom javne razprave, ki je bila odprta le 3 delovne dni (!) pristojnemu ministrstvu poslal svoje pripombe, vendar študenti ne vedo, ali so bile te upoštevane, saj tudi v nadaljnje pogovore niso bili vključeni.
Predlog Zakona o urejanju trga dela na področju posredovanja študentskega dela sicer spreminja in dopolnjuje nekatere pravne podlage, ki bodo Zavodu RS za zaposlovanje omogočale posredovanje. Zakon sicer že sedaj primarno nalaga posredovanje študentskega dela zavodu, posredovanje pa omogoča tudi koncesionarjem (t.j. študentskim servisom). Spremembe zakona bodo zavodu delo olajšale, same po sebi pa ne ukinjajo koncesij študentskim servisom. Spremembe, ki jih je zakon v javni obravnavi predlagal, na ŠOS podpirajo, saj zavodu omogočajo, da v polni meri opravlja delo posredovanja študentskega dela, kot sicer to že predvideva zakonodaja. Kljub temu, da posredovanju študentskega dela preko ZRSZ ne nasprotujejo, ne vidijo posebnih razlogov za sprejemanje ukrepov na tem področju. Trenutni sistem deluje dobro, koncesionarji opravljajo svoje delo kakovostno in brez večjih tveganj za državni proračun, ki bo zaradi dodatnih delovnih nalog ZRSZ bolj obremenjen.
Pri tem na ŠOS opozarjajo, da ZRSZ v zelo majhnem obsegu študentsko delo že posreduje (v letu 2024 je zavod posredoval pri delu preko 21 napotnic), zato očitno ustrezna zakonska podlaga že obstaja. Nasprotujejo pa prenosu posredovanja na ZRSZ v celoti, še posebej, če bi se to zgodilo takoj po potrditvi ZUTD v Državnem zboru.
Kljub ustreznim pravnim podlagam in digitalizaciji procesov na Zavodu RS za zaposlovanje je slednji v letu 2024 torej posredoval le 21 napotnic, preostali posredniki skupaj pa preko 1.200.000. Očitno je, da zavod ni pripravljen na prevzem posredovanja celotnega obsega študentskega dela, ki zahteva več kot le nadgradnjo informacijskega sistema. Ker študentsko delo igra tako pomembno vlogo v življenju dijakov in študentov, bi bilo prenehanje veljavnosti koncesijskih pogodb ali nadaljnje nepodeljevanje koncesij študentskim servisom, nespametno in v škodo dijakom in študentom v Sloveniji.
Luka Mihalič, predsednik ŠOS: ''Razočarani smo nad pomanjkanjem socialnega dialoga v tej državi, še posebej pri pripravi socialne in delovnopravne zakonodaje, kar rezultira v slabih zakonskih rešitvah. Tako že 2 meseca čakamo na razlago Zakona o dolgotrajni oskrbi, pri katerem ni jasno, ali in v kolikšni meri so dijaki in študenti, ki opravljajo študentsko delo, zavezani k plačilu prispevka. Pri Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je zaradi netočnega zapisa nejasno, kakšne bodo dejanske posledice uveljavitve zakona, ki med drugim predvideva neupoštevanje pokojninske dobe, pridobljene preko študentskega dela, pri izračunu pokojninske osnove. Zakon o urejanju trga dela pa po eni strani ureja zakonske podlage za posredovanje študentskega dela s strani Zavoda RS za zaposlovanje, kar podpiramo, na drugi strani pa minister govori o prenosu posredovanja na zavod, česar pa zakon ne predvideva. Ne vemo, ali gre za populizme in utrjevanje volilne baze, ali za resnične namere, v vsakem primeru pa so takšne izjave zavajajoče in škodljive.'' To so sporočili iz ŠOS.(konec)