26.11.2024 ob 23:25
Deli članek

Ljubljana (MOREL) – Članom upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije se je na današnji seji pridružil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Z obrtniki in podjetniki je spregovoril o evidentiranju delovnega časa, pravilniku o premeščanju bremen, spremembah pokojninskega in invalidskega zavarovanja, delu upokojencev in pomoči podjetjem, ki so se zaradi upada naročil znašla v težavah.

Že večkrat v zadnjem obdobju smo v Obrtno-podjetniški zbornici Sloveniji opozorili na upad naročil v številnih slovenskih podjetjih, predvsem tistih, ki so povezana z avtomobilsko industrijo, negotovost pa čutijo tudi v drugih panogah. »Nujno je treba podjetjem, ki so prizadeta ter želijo nadaljevati svojo dejavnost in ohraniti zaposlene, kar najhitreje zagotoviti pomoč. Predlagamo, da se ta zagotovi na način interventne zakonodaje, pri čemer je seveda treba poskrbeti za ustrezne varovalke,« je ministru nujnost sprejetja ukrepov predstavil predsednik OZS Blaž Cvar.

Delodajalci si želijo zadržati zaposlene, v katere so vložili svoj čas in denar. To je potrdil tudi podjetnik Marko Gorjak, predsednik OOZ Maribor: »V vsakega zaposlenega, če želimo, da dela samostojno, moramo v podjetju vložiti minimalno 5 do 7 let. Če ga moramo danes odpustiti, bo skoraj zagotovo odšel v drugo panogo in je za nas izgubljen. Ukrep čakanja na delo oziroma interventni zakon je zato nujno potreben. Ne smemo predolgo čakati, sicer bomo le še preštevali mrtva podjetja, ki bi jih lahko rešili.«

Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec je pojasnil, da ukrepov ni mogoče uvesti tako enostavno kot med epidemijo, ker so zopet v veljavi evropska pravila o državnih pomočeh. Poudaril pa je, da je že pripravljen zakon o kriznih shemah za skrajšan delovni čas, preko katerega bo podjetjem zagotovljena pomoč po avstrijskem zgledu. »Shemo bo aktivirala vlada, podjetja pa bodo lahko vlogo oddala na zavod za zaposlovanje, kjer bo strokovna ekipa ocenila vlogo, v kateri bo navedeno, kolikšen je upad naročil in za koliko časa bi podjetje potrebovalo pomoč, in v skladu s presojo odobrila začasno subvencioniranje skrajšanega delovnika,« je pojasnil minister in dodal, da bo zakon v kratkem obravnaval tudi ekonomsko-socialni svet.

Z ministrom so člani upravnega odbora govorili tudi o evidencah delovnega časa in pravilniku o premeščanju bremen. Kot je povedal minister, bo zakon o evidencah 6.12. na ESS. Izrazil je zadovoljstvo, da so socialni partnerji blizu kompromisa, ki bo za vse sprejemljiv in bo administrativno razbremeniti podjetja. Glede pravilnika o premeščanju bremen pa je povedal, da inšpektorat za delo pripravlja poročilo o izvedljivosti pravilnika v praksi. O tem poročilu bo opravljena razprava na ESS. Člani upravnega odbora so ga pozvali naj bolj zaupa gospodarstvu, kršitelje pa naj se vendarle identificira in sankcionira za neizpolnjevanje obveznosti.

V luči obremenitev, ki jih država nalaga delodajalcem, so na tokratni seji obravnavali tudi spremembe pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Člani upravnega odbora so se zavzeli za razbremenitev plač z vidika delodajalcev in za celostno obravnavo sprememb. Minister je opozoril, da je pri razbremenjevanju plač treba razumeti, da se stroški države povečujejo predvsem zato, ker se kot družba staramo in da ne smemo okrniti naših pokojnin, zdravstva ali dolgotrajne oskrbe. Poudaril pa je, da ima pokojninska reforma poleg blaginje za enega od glavnih ciljev javnofinančno vzdržnost ter pozdravil napredek pri pogajanjih.

Ob tem je podpredsednik OZS in predsednik Sekcije za promet pri OZS Peter Pišek apeliral na ministra, naj preučijo možnosti razbremenitev dela: »Želimo samo zakonodajo, ki je primerljiva z državami v regiji. Želimo si dobrega kadra, želimo dobro poskrbeti zanj, ampak nas zakonodaja dela nekonkurenčne.« Poleg tega pa je Pišek spomnil še na migracijsko politiko, ki jo mora država nujno sprejeti. Za omilitev težav s kadrom je predlagal še oblikovanje seznama zaupanja vrednih delodajalcev, ki bi imeli prednost pri pridobivanju dovoljenj in soglasij zavoda za zaposlovanje, ter spremembe na področju dela upokojencev.

Mesec je vnovič poudaril, da je te vidike mogoče nasloviti znotraj pokojninske reforme. Seje upravnega odbora OZS se je udeležil tudi predsednik državnega sveta  Marko Lotrič, ki je pozdravil napovedane spremembe beleženja delovnega časa, glede pravilnika o premeščanju bremen pa je predlagal, da bi »stopili na konkurenčno stran in ga pripravili v obliki priporočil kot v Nemčiji.«

Podpredsednik OZS in predsednik Sekcije gradbincev pri OZS Zoran Simčič je izpostavil paritetni sklad. Minister Mesec oblikovanje paritetnega sklada podpira. Obljubil je, da lahko prevzame vodenje strokovnega odbora na ESS na to temo, a po tem, ko bodo končana pogajanja o pokojninski reformi. To je sporočila Mira Črešnar. (konec)