10.04.2025 ob 21:33
Deli članek
Na vladi sprejet predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti

Ljubljana (MOREL)- Vlada je danes določila besedilo predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Področje psihoterapevtske dejavnosti je v Sloveniji neurejeno in neregulirano, zato je nujna celovita zakonska ureditev področja, saj so zaradi pomanjkanja regulacije psihoterapije in nadzora nad izvajanjem psihoterapevtskih storitev uporabniki tako v okviru javnega zdravstvenega sistema kot tudi na prostem trgu izpostavljeni večjemu tveganju za neprimerno, nekakovostno oziroma potencialno nevarno storitev. Predlog zakona tako ureja psihoterapevtsko dejavnost z namenom povečanja dostopnosti kakovostne in varne psihoterapevtske obravnave. V ta namen predlog zakona opredeljuje:

  • psihoterapevtsko dejavnost, načine in pogoje za njeno izvajanje,
  • poklic psihoterapevt kot reguliran poklic v zdravstveni dejavnosti in potrebne kvalifikacije za pridobitev ter podaljšanje licence,
  • nadzor nad usposabljanjem za psihoterapevta,
  • dolžnosti psihoterapevta, pristojnosti in naloge Ministrstva za zdravje ter Zbornice psihoterapevtov Slovenije,
  • nadzor nad izvajanjem zakona.

Poklic psihoterapevt pridobi strokovno usposobljen posameznik z ustrezno izobrazbo in opravljenim usposabljanjem za izvajanje psihoterapevtske obravnave, ki je pridobil licenco za psihoterapevta in je vpisan v register psihoterapevtov. Predlog zakona opredeljuje dve poti do poklica psihoterapevt – akademsko (akreditirani specializirani študijski program na osmi stopnji) in neakademsko pot. Psihoterapevti bodo zavezani temeljni zdravstveni zakonodaji, za uporabnike, ki bodo vključeni v obravnavo pri psihoterapevtu, se bo glede pravic in obveznosti uporabljal zakon, ki ureja pacientove pravice. Strokovne naloge v zvezi z izvajanjem zakona (npr. podeljevanje, podaljševanje in odvzem licence, izvajanje strokovnega nadzora s svetovanjem v skladu z zakonom, ki ureja zdravstveno dejavnost, vodenje registra psihoterapevtov in kandidatov ipd.) se prenesejo na zbornico, ki zagotavlja zastopanost vseh dovoljenih psihoterapevtskih pristopov. Ko bo zakon začel veljati, bo začelo teči enoletno prehodno obdobje. To bo obstoječim izvajalcem psihoterapevtske obravnave omogočilo nadaljevanje samostojne psihoterapevtske obravnave, če njihovo usposabljanje po vsebini in načinu dosega kriterije iz zakona. V primeru, da niso opravili vseh vsebin usposabljanja, bodo ob izpolnjevanju zakonskih kriterijev lahko psihoterapevtske obravnave izvajali kot kandidati pod supervizijo. Kot psihoterapevt se več ne bo mogel predstavljati posameznik, ki ne bo izpolnjeval pogojev, določenih z novo zakonsko ureditvijo. To so sporočili iz urada vlade za komuniciranje. (konec)