
Nacionalni inštitut za javno zdravje je pripravil dogodek ob 10. obletnici podatkovne platforme Zdravje v občini/foto: Ministrstvo za javno upravo
Ljubljana (MOREL)- Ob 10. obletnici platforme Zdravje v občini so na dogodku Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) predstavili, kakšen doprinos so imeli kazalniki zdravja, ki jih zbira ta platforma, pri delovanju občin in razumevanju zdravja prebivalcev. Zbrane je nagovorila tudi mag. Mateja Prešern, generalna direktorica Direktorata za lokalno samoupravo, nevladne organizacije in politični sistem.
Projekte, ki lahko koristijo občinam pri sprejemanju dobrih ukrepov za prebivalce, na ministrstvu za javno upravo, kot resorno pristojnem za področje lokalne samouprave, podpiramo. Ker pa skupaj z ministrstvom za digitalno preobrazbo aktivno upravljamo portal odprtih podatkov Slovenije OPSI, pa seveda projekt podpirajo tudi v luči odpiranja in dostopnosti podatkov ter njihove ponovne uporabe.
V imenu ministrstva za javno upravo je Mateja Prešern čestitala sodelavcem NIJZ, ki občinam in njihovim prebivalcem omogočajo, da prek podatkovnega spletišča Zdravje v občini lahko spremljajo podatke o zdravju v njihovem lokalnem okolju, podatke pa uporabijo pri načrtovanju svojih aktivnosti ter načrtovanju in sprejemanju ukrepov za izboljšanje kakovosti življenja občank in občanov.
»Dejstvo, da lahko vsak občan preveri zdravstveno stanje v svoji občini, je hvalevredno. Še pomembneje pa je, da to izvrstno orodje predstavlja nujen podatkovni vir za načrtovanje prihodnjih zdravstvenih politik na lokalni ravni,« je povedala, ob tem pa posebej pohvalila dodaten napor, ki ga je NIJZ vložil v prevod nekaterih zloženk tudi za prebivalce v dvojezičnih občinah. »S tem je vsakemu zainteresiranemu bralcu omogočen vpogled v zdravstveno stanje občanov v svojem maternem jeziku,« je poudarila generalna direktorica.
Sodelujočim pri projektu je zaželela uspešno delo tudi v prihodnje, občinam pa, da bi splošno dostopne podatke, ki so na voljo brezplačno, koristno uporabljale pri izvajanju svojih nalog in pristojnosti – tudi na področjih, ki niso nujno povezane s primarnim zdravstvom. Na dogodku so v razpravah sicer sodelovali predstavniki NIJZ, ministrstva za zdravje, zdravstvenih domov ter županje in župani. To so sporočili iz ministrstva za javno upravo. (konec)