
Musarjeva z nagrajanci plemenitih dejanj/foto foto: Matjaž Klemenc/UPRS
Ljubljana, 24. februar 2025 - Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je na slovesnosti v Predsedniški palači podelila priznanji – zahvali za enkratni dosežek, in sicer za dejanje nesebične pomoči, zgled poguma in plemenitega ravnanja kot prispevek k boljšemu jutri. Prvo priznanje je prejel Mitja Ropoša, ki je oktobra 2023 s svojim hitrim in odločnim postopkom oživljanja preprečil tragedijo ter tako rešil življenje. Drugo zahvalo pa je predsednica
podelila dijakinjam in dijakom Dijaškega doma Ivana Cankarja, ki so ob izbruhu požara konec januarja letos s svojim ravnanjem pokazali izjemno solidarnost in nesebično pripravljenost pomagati sovrstnikom.
Podeljeni priznanji sta izraz spoštovanja in zahvala prejemnikom, ki so s svojo nesebičnostjo, pogumom in srčnostjo postali zgled. Kot je v govoru izpostavila predsednica republike, ob pomoči sočloveku ne rešujemo le njega, temveč tkemo nevidne niti povezanosti, ki krepijo človeštvo. Pomembno je zavedanje, da pomoč, ki jo nudimo drug drugemu, ni nujno materialna. "Včasih je dovolj že topla beseda, iskreno poslušanje ali občutek, da človek ni sam. To gradi mostove zaupanja, varnost in
skupnost," je dejala predsednica.
Skupnost, ki temelji na sodelovanju, je močnejša in odpornejša, saj ustvarja mrežo solidarnosti, ki omogoča hitrejše okrevanje po težkih preizkušnjah. "Tovrstna podpora ne prinaša koristi le tistim, ki jo prejmejo, temveč tudi tistim, ki jo nudimo – kajti občutek, da smo naredili nekaj dobrega, napolni srce s toplino in nas spodbudi k nadaljnjim dejanjem dobrote," je poudarila.
"Pomoč sočloveku je naložba v prihodnost, saj krepi vrednote, ki so ključne za zdrav razvoj družbe: zaupanje in spoštovanje, poštenost, medsebojno pomoč, pripadnost in zmernost – pet temeljnih vrednot Slovenije. Naj bodo to pravila našega ravnanja in našega načina življenja, steber naše identitete in ključ do sožitja," je še dodala.
Zavedanje, da smo del nečesa večjega in da lahko s svojim, tudi majhnim prispevkom, spremenimo življenje nekoga drugega, pomeni, da gradimo svet, v katerem bo vsak posameznik znal prepoznati vrednost drugega, kjer se nihče ne bo počutil pozabljenega, kjer bo empatija močnejša od sebičnosti in kjer bo imel človek občutek pripadnosti.
"Le družba, ki zna skrbeti za najšibkejše, je resnično močna," je zaključila predsednica.
Slavnostnega dogodka so se poleg dijakov Dijaškega doma Ivana Cankarja udeležili tudi dijakinje in dijaki Gimnazije Ravne na Koroškem, s katerimi je predsednica republike po zaključeni slovesnosti nadaljevala pogovor o državljanski vzgoji in družbeni angažiranosti. Predsednica namreč meni, da je izjemno pomembno, da mladi aktivno sodelujejo pri oblikovanju svoje prihodnosti na civilni in na politični ravni. Predsednica v pogovoru z mladimi vedno znova izpostavlja velik pomen aktivnega
državljanstva, pa tudi pomen ohranjanja in negovanja slovenskega jezika in kulture, saj sta temelj identitete. To so sporočili iz kabineta predsednice države. (konec)