17.05.2025 ob 08:37
Deli članek
20. maj, evropski dan pomorstva

Ljubljana (MOREL)- V slovenska pristanišča je leta 2023 priplulo 1.760 ladij, medtem ko so jih v italijanskih pristaniščih našteli okoli 454.000, v hrvaških pa 283.000. V EU ima Slovenija med priplutimi tovornimi ladjami največji delež ladij za prevoz kontejnerjev.Morje ima pomembno vlogo pri razvoju gospodarstva. S tovornimi ladjami v Evropo pripeljemo veliko tovora z vsega sveta. V Evropski uniji je tako pomorstvu posvečen poseben dan, 20. maj.

Na ravni EU je leta 2023 priplulo v pristanišča 2,2 milijona ladij, kar je bilo za 1 odstotek več kot leto prej. Po številu priplulih ladij so se na prva tri mesta uvrstile Grčija, Italija in Danska. Na četrtem mestu je sledila Hrvaška. Slovenija se po številu priplulih ladij uvršča na zadnje mesto med članicami EU. V slovenska pristanišča je predlani priplulo 1.760 ladij, v italijanska okoli 454.000 in v hrvaška 283.000.

Med priplulimi tovornimi ladjami so na ravni EU najbolj številčne 4 vrste: ladje za prevoz suhega in tekočega razsutega tovora, ladje za prevoz kontejnerjev in specializirane ladje. Med njimi so imele največji, 41-odstotni delež ladje za tekoči razsuti tovor. Sledile so ladje za prevoz kontejnerjev s 34 %, za suhi razsuti tovor jih je bilo namenjenih 17 %, za specializirani tovor pa 8 %. Ti deleži se sicer med državami zelo razlikujejo.

Slovenija ima večji delež priplulih ladij za prevoz kontejnerjev. V večini držav EU izmed štirih glavnih vrst priplulih ladij po deležu prevladujejo tiste za tekoči razsuti tovor ali za prevoz kontejnerjev. Slovenija v primerjavi s sosednjima pomorskima državama izstopa po tem, da največji delež predstavljajo ladje za prevoz kontejnerjev, in sicer skoraj dve tretjini (65 %). Med četverico najpogostejših vrst ladij, ki priplujejo v Italijo in na Hrvaško, pa je največ ladij, skoraj polovica, za prevoz tekočega razsutega tovora.To so sporočili iz SURS. (konec)