21.05.2025 ob 11:05
Deli članek
Cene industrijskih proizvodov v povprečju nespremenjene

Letne stopnje rasti cen industrijskih proizvodov pri proizvajalcih, Slovenija

 

Ljubljana (MOREL)- Po dveh mesecih podražitev se aprila cene industrijskih proizvodov v povprečju niso spremenile. V medletni primerjavi so se zvišale za 1,0 odstotek. Na mesečni ravni so bile najvišje podražitve v pridobivanju rudnin in kamnin, V primerjavi z marcem so cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih ostale v povprečju nespremenjene. Cene proizvodov za prodajo na domačem trgu so se zvišale za 0,2 %, za prodajo na tujih trgih pa znižale za 0,3 %, in sicer so na trgih držav v evrskem območju upadle za 0,4 %, na trgih držav zunaj evrskega območja pa za 0,1 %.

Podražili so se proizvodi za široko porabo (za 0,5 %) in surovine (za 0,2 %), pocenili pa energenti (za 3,0 %) in proizvodi za investicije (za 0,5 %). Najizraziteje so zrasle cene v pridobivanju rudnin in kamnin (za 3,7 %). Sledile so podražitve v proizvodnji tekstilij (za 2,2 %), oblačil (za 1,2 %) ter živil (za 0,9 %). Po drugi strani pa smo največji upad cen zaznali v oskrbi z električno energijo (za 3,9 %), sledile so pocenitve v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 1,7 %), motornih vozil, prikolic in polprikolic (za 0,6 %) ter izdelkov iz gume in plastičnih mas (prav tako za 0,6 %).

V medletni primerjavi pa so se podražili  izdelki pri proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov. V primerjavi z lanskim aprilom so se cene industrijskih proizvodov zvišale za 1,0 %. Za toliko so se podražili tako proizvodi za prodajo na domačem trgu kot tudi tisti za prodajo na tujih trgih. Pri slednjih so se cene proizvodov za prodajo na trgih držav v evrskem območju zvišale za 1,2 %, na trgih držav zunaj evrskega območja pa za 0,5 %.

Podražili so se proizvodi za široko porabo (za 3,0 %), surovine (za 0,7 %) in proizvodi za investicije (za 0,3 %), medtem ko so se energenti pocenili (za 4,2 %). Najbolj so se zvišale cene v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (za 11,1 %), sledile so podražitve v proizvodnji pijač (za 6,0 %), zbiranju, prečiščevanju in distribuciji vode (za 5,4 %) ter pridobivanju rudnin in kamnin (za 4,8 %). Po drugi strani pa so cene najbolj upadle v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (za 9,1 %), sledile so pocenitve v proizvodnji drugih vozil in plovil (za 7,2 %) ter računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 3,6 %). To so sporočili iz SURS.(konec)