23.03.2025 ob 18:30
Deli članek
Cene industrijskih proizvodov višje

Letne stopnje rasti cen industrijskih proizvodov pri proizvajalcih, Slovenija

 

Ljubljana (MOREL)- Februarja so bili industrijski proizvodi pri proizvajalcih na mesečni ravni dražji za 0,4 %. Prvič po novembru 2023 so se cene zvišale tudi v medletni primerjavi, in sicer za 0,5 %. Na mesečni ravni so bile najvišje podražitve v proizvodnji farmacevtskih surovin in preparatov …
Industrijski proizvodi so se v primerjavi z januarjem podražili za 0,4 %. Cene proizvodov za prodajo na domačem trgu so se znižale za 0,5 %, za prodajo na tujih trgih pa zvišale za 1,2 %. Natančneje, na trgih držav v evrskem območju so zrasle za 0,9 %, na trgih držav zunaj evrskega območja pa za 2,1 %. Proizvodi za široko porabo so se podražili za 1,8 % in surovine za 0,6 %. Po drugi strani so se energenti pocenili za 7,0 % in proizvodi za investicije za 0,1 %.
Cene se najbolj zrasle v proizvodnji farmacevtskih surovin in preparatov (za 5,2 %), sledile so podražitve v zbiranju, prečiščevanju in distribuciji vode (za 4,3 %), tiskarstvu in razmnoževanju posnetih nosilcev zapisa (za 3,2 %) ter proizvodnji kovin (za 2,2 %). Najizrazitejši upad cen pa smo zaznali v oskrbi z električno energijo (za 9,6 %), sledile so pocenitve v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (za 4,6 %), drugih vozil in plovil (za 1,8 %) ter papirja in izdelkov iz papirja (za 1,4 %).
V primerjavi s prejšnjim februarjem so se industrijski proizvodi podražili za 0,5 %. Cene za prodajo na domačem trgu so se zvišale za 0,2 %, za prodajo na tujih trgih pa za 0,9 %. Pri slednjih so cene za prodajo na trgih držav v evrskem območju zrasle za 0,5 %, zunaj evrskega območja pa za 1,8 %.Podražili so se proizvodi za široko porabo (za 2,9 %), medtem ko so se pocenili energenti (za 2,6 %), proizvodi za investicije (za 0,5 %) in surovine (za 0,3 %).
Najbolj so se dvignile cene v proizvodnji usnja, usnjenih in sorodnih izdelkov (za 8,7 %). Sledile so podražitve v proizvodnji pijač (za 6,2 %), zbiranju, prečiščevanju in distribuciji vode (za 5,8 %) ter tiskarstvu in razmnoževanju posnetih nosilcev zapisa (za 5,0 %). Po drugi strani so se cene najbolj znižale v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 5,4 %), sledile so pocenitve v oskrbi z električno energijo (za 4,8 %) ter proizvodnji izdelkov iz gume in plastičnih mas (za 1,6 %). To so sporočili iz SURS. (konec)