05.09.2024 ob 10:58
Deli članek
Več kot tri četrtine komunalnih odpadkov zbrali ločeno

Ljubljana (MOREL)-  V 2. četrtletju je bilo skupno zbranih, predelanih in odstranjenih manj odpadkov kot v istem obdobju lani. Količina zbranih komunalnih odpadkov se je povečala predvsem zaradi mešanih komunalnih odpadkov.

V primerjavi z 2. četrtletjem lani:

  • skupno zbranih za več kot petino manj odpadkov,
  • za četrtino manj zbranih gradbenih odpadkov,
  • za skoraj 6 % več zbranih komunalnih odpadkov,
  • za več kot tretjino manj odpadkov, predvidenih za recikliranje,
  • za desetino manj odloženih komunalnih odpadkov.


Skupno je bilo zbranih 2,2 milijona ton odpadkov ali skoraj 22 % manj kot v istem obdobju lani. Od tega so tri četrtine oz. 1,6 milijona ton predstavljali gradbeni odpadki, katerih količina je upadla za skoraj 600.000 ton ali četrtino. Še bolj, za tretjino, se je zmanjšala količina odpadkov iz zdravstva. Za recikliranje je bilo predvidenih nekaj več kot 570.000 ton odpadkov oz. za več kot tretjino manj kot v istem obdobju lani. Od tega so količine odpadkov, predelanih v bioplinarnah, upadle za petino, v kompostarnah pa narasle za več kot desetino. Nekaj manj kot 30.000 ton ali za 12 % več je bilo odpadkov, predvidenih za sežig za energetske namene. Za skoraj 230.000 ton ali 16 % se je zmanjšala količina odpadkov, predvidenih za predelavo po postopku zasipanja. Skoraj 45.000 ton odpadkov je bilo predvidenih za odlaganje, od tega je bilo 16.000 ton komunalnih, kar je za desetino manj kot v istem obdobju lani.
Med aprilom in junijem je bilo zbranih 275.000 ton komunalnih odpadkov ali za skoraj 6 % več kot v istem obdobju lani. Skoraj četrtino vseh so predstavljali mešani komunalni odpadki, katerih količine so se povečale za 14 %. Še večjo rast smo zaznali pri plastiki in plastnični embalaži (za četrtino), sledili so steklo in steklena embalaža ter kosovni odpadki (oboji za petino).
Delež ločeno zbranih komunalnih odpadkov je znašal skoraj 76 %. Med temi sta večinski delež predstavljali skupini papir in karton (26 %) ter biorazgradljivi odpadki (25 %). Za več kot desetino smo ločeno zbrali še mešane in sestavljene embalaže (14 %) ter lesa in lesene embalaže (11 %). To so sporočili iz SURS.(konec)