Ljubljana (MOREL)- Življenjske potrebščine so se v enem letu v povprečju podražile za 3,6 odstotka, v primerjavi s februarjem pa za 0,2 odstotka. Mesečna rast cen je bila predvsem posledica sezonske zamenjave kolekcije oblačil in obutve. Letna rast cen je bila marca 3,6-odstotna (v istem mesecu lani 10,5-odstotna, februarja letos pa 3,4-odstotna).
Cene storitev so se v povprečju zvišale za 6,1 %, cene blaga pa za 2,3 %. Poltrajno blago je bilo dražje za 3,6 % in blago dnevne porabe za 2,8 %, medtem ko je bilo trajno blago za 0,8 % cenejše.
Po 0,6 odstotne točke, so k letni inflaciji prispevale za 6,0 % višje cene v skupini rekreacija in kultura ter za 4,7 % višje cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo. Z 0,5 odstotne točke so sledile za 6,7 % dražje storitve v restavracijah in hotelih. Cene raznovrstnega blaga in storitev so se zvišale za 5,1 % ter k inflaciji dodale še 0,4 odstotne točke.
V primerjavi s februarjem so se cene življenjskih potrebščin zvišale za 0,2 %. Zaradi končanih popustov in prehoda na spomladansko-poletno kolekcijo so najbolj zrasle cene oblačil in obutve; k mesečni inflaciji so prispevale 0,5 odstotne točke. Oblačila so se podražila za 8,3 %, obutev pa za 5,7 %. Višje cene pogonskih goriv so dodale 0,2 odstotne točke; bencin se je podražil za 4,7 % in dizelsko gorivo za 3,8 %. Po 0,1 odstotne točke so prispevale še višje cene
oskrbe z vodo in raznih storitev v zvezi s stanovanjem (za 1,5 %), ter druge podražitve v marcu.
Po drugi strani so inflacijo za 0,5 odstotne točke ublažile nižje cene počitniških paketov; ti so bili ob koncu zimske sezone cenejši za 14,3 %. Po 0,1 odstotne točke so inflacijo znižali še cenejša trdna goriva (za 5,0 %) in druge storitve v zvezi z osebnimi vozili (za 2,6 %). To so sporočili iz SURS. (konec)