20.02.2025 ob 13:16
Deli članek
Po svetu in tudi v Sloveniji razsajajo garije

Ljubljana (MOREL) - Na Dermatovenerološki kliniki v Ljubljani zaznavajo številne primere garij (skabiesa), nalezljive kožne bolezni, ki jo povzroča pršica Sarcoptes scabiei. »Danes je svet na dosegu roke, veliko potujemo, veliko je preseljevanj. Zato se je v relativno kratkem času število okužb podvojilo,« je pojasnila Tanja Planinšek Ručigaj, predstojnica Dermatovenerološke klinike UKCL.

Simptomi so pogosto nespecifični, zato se diagnoza velikokrat postavi z zamudo ali pa se bolezen zamenja z drugimi dermatološkimi stanji. Kot je poudarila Tanja Planinšek Ručigaj: »Pravočasna diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključnega pomena za preprečevanje širjenja garij. Če opazite simptome, se čim prej posvetujte z zdravnikom.«

Okužba se prenaša predvsem z neposrednim stikom kože s kožo, redkeje prek okuženih oblačil ali posteljnine. Še posebej pogosto zbolijo otroci, družinski člani, spolno aktivni mladi odrasli ter prebivalci različnih ustanov, kot so zapori, domovi za ostarele. Ob prvi okužbi je inkubacijska doba do pojava simptomov 2-6 tednov, ob ponovnih okužbah pa se težave lahko pojavijo že v nekaj dneh.

Za okužbo je značilen intenziven srbež, ki je ponoči hujši. Pojavijo se rdečkaste bunčice, pogosto med prsti, na zapestjih, komolcih, okoli pasu ali na spolovilu.
Zdravljenje predpiše zdravnik in običajno vključuje antiparazitno kremo, ki se nanese na celo telo. Ob začetku zdravljenja je treba oprati vsa oblačila, posteljnino in brisače v vroči vodi ter posesati stanovanje. Sočasno je potrebno zdraviti vse družinske člane. Pogosto je potrebno terapijo ponoviti. V nekaterih primerih se odločimo tudi za sistemsko terapijo z zdravili v obliki tablet. Če simptomi vztrajajo kljub zdravljenju, je pomembno ponovno obiskati zdravnika. Možni razlogi za neuspeh zdravljenja vključujejo nepravilno uporabo zdravila, ponovno okužbo zaradi nezdravljenih stikov ali redkejše primere odpornosti pršic na uporabljeno zdravilo. V takih primerih lahko zdravnik predlaga alternativne možnosti zdravljenja ali dodatne ukrepe za nadzor okužbe.(konec)