
Bruselj (MOREL)- Evropska komisija je danes sprejela Evropski pakt o oceanih, celovito strategijo za boljše varstvo oceanov, spodbujanje uspešnega modrega gospodarstva in podporo blaginji ljudi, ki živijo na obalnih območjih. Pakt združuje politike EU na področju oceanov v enoten referenčni okvir in obravnava pomembne grožnje, s katerimi se soočajo naši oceani, naše obalne skupnosti, otoki in najbolj oddaljene regije.
Komisija bo podpirala države članice pri obnovi degradiranih obalnih in morskih habitatov. Ključni ukrepi vključujejo spodbujanje držav članic k vzpostavitvi in upravljanju zaščitenih morskih območij ter reviziji Okvirne direktive o pomorski strategiji in Direktive o pomorskem prostorskem načrtovanju .Ocean je ključnega pomena za sektorje, kot so ribištvo, akvakultura, ladijski promet, turizem in energetika. Komisija namerava spodbuditi pomorsko industrijo EU z novo industrijsko pomorsko strategijo in strategijo EU za pristanišča . Prav tako bo ocenila in morebiti revidirala skupno ribiško politiko. Da bi zagotovila uspešno ribištvo in akvakulturo EU, bo Komisija leta 2026 predstavila dolgoročno vizijo za ta sektorja. Komisija bo z uvedbo strategije modre generacijske obnove spodbujala tudi dostop mladih strokovnjakov na področju morskih raziskav, oceanske tehnologije in trajnostnega ribištva .
Obalne skupnosti so gonilna sila trajnostnega in konkurenčnega modrega gospodarstva. Evropejcem zagotavljajo zdravo in trajnostno hrano ter čisto in cenovno dostopno morsko obnovljivo energijo. Zato je zagotavljanje prihodnosti teh skupnosti ključnega pomena. Komisija bo predstavila namensko strategijo za razvoj in odpornost obalnih skupnosti EU ter se posvetovala z deležniki o novi strategiji za otoke in posodobljeni strategiji za najbolj oddaljene regije. Poleg tega bo Komisija pripravila predlog o vzpostavitvi evropskih rezerv modrega ogljika.
Pakt za oceane predlaga ambiciozno pobudo EU za opazovanje oceanov, s katero želimo izboljšati naše znanje o oceanih. Podprta bo s strategijo za raziskave in inovacije oceanov ter bo prispevala k evropskemu digitalnemu dvojčku oceana . EU bo ohranila svoj položaj svetovnega vodje na področju znanosti, tehnologije in podatkov o oceanih. Za ozaveščanje o pomenu oceana bo Komisija ustanovila mrežo mladih ambasadorjev EU za oceane , ki bo vključevala mlade zagovornike trajnosti oceanov po vsej EU in po svetu.
Komisija bo okrepila sodelovanje obalne straže in pomorstva EU ter varnost na morskih mejah . Pripravljena bo usklajena strategija za odstranjevanje neeksplodiranih ubojnih sredstev iz evropskih voda, začenši v Baltskem in Severnem morju. Naložbe bodo namenjene pionirski evropski floti dronov , ki bo izkoriščala tehnologije, kot sta umetna inteligenca in napredni senzorji za spremljanje pomorskih dejavnosti v realnem času, s čimer se bodo okrepile zmogljivosti EU za pomorski nadzor.
Komisija bo okrepila boj proti nezakonitemu, neprijavljenemu in nereguliranemu ribolovu z obveznim izvajanjem IT CATCH , digitalizacije sistema potrjevanja ulova IUU, od januarja 2026. Komisija bo okrepila tudi evropsko oceansko diplomacijo, da bi na mednarodnem prizorišču spodbujala cilje in interese EU na področju oceanov. Komisija se bo osredotočila na prednostne naloge, kot so hitra ratifikacija in izvajanje Sporazuma o biotski raznovrstnosti onkraj nacionalne jurisdikcije po vsem svetu , ambiciozna pogodba o plastiki in določitev treh obsežnih morskih zaščitenih območij v Južnem oceanu .
Za dosego ciljev pakta o oceanih bo Komisija do leta 2027 predstavila zakon o oceanih . Ta pakt bo vzpostavil enoten okvir za lažje izvajanje ključnih ciljev pakta, hkrati pa zmanjšal birokracijo. Temeljil bo na revidirani direktivi o pomorskem prostorskem načrtovanju, ki bo okrepila medsektorsko usklajevanje in upravljanje morskih bazenov.Komisija bo ustanovila tudi Odbor za oceane na visoki ravni, ki bo združil predstavnike različnih sektorjev, povezanih z oceani, da bi vodil izvajanje pakta za oceane, in vzpostavila nadzorno ploščo pakta EU za oceane , ki bo zagotavljala javno, pregledno in centralizirano platformo za spremljanje napredka pri doseganju njegovih ciljev.
Evropski pakt za oceane bo predsednica Ursula von der Leyen predstavila na prihajajoči konferenci Združenih narodov o oceanih 9. junija. Evropski pakt za oceane je bil uveden v političnih smernicah Komisije Ursule von der Leyen II in je bil sprejet v sklepih Evropskega sveta z dne 20. marca 2025. To so sporočili iz predstavništva evropske komisije v Sloveniji,(konec)