06.02.2025 ob 15:03
Deli članek
Izredne razmere na Santoriniju

Santorini zapuščajo/foto FoNet

Atene (MOREL/FoNet) - Grške oblasti so na Santoriniju razglasile izredne razmere, ki bodo trajale do 3. marca, potem ko so v sredo po skoraj enem tednu neprekinjenega tresenja tal zabeležili najmočnejši potres, je danes poročal CNN. Santorini je v sredo zvečer prizadel potres z magnitudo 5,2, zaradi česar so od danes razglasili izredne razmere zaradi močne potresne dejavnosti na tem območju.

Okoli 11.000 ljudi naj bi zapustilo otok, ki privabi več kot 3,4 milijona turistov letno in na njem živi okoli 20.000 stalnih prebivalcev. Grške oblasti so organizirale dodatne lete, da bi pomagale ljudem pri evakuaciji na varno na kopnem, a je v sredo prišlo do težav, saj trajekti zaradi močnega vetra niso smeli izpluti iz pristanišča. Santorini, ki se nahaja blizu meje masivnih afriških in evrazijskih tektonskih plošč, potresom ni nič nenavadnega, vendar je redko, da so intenzivni in trajajo tako dolgo.

Poleg Santorinija je streslo tudi bližnja otoka Amorgos in Ios. Na stotine potresov, ki so Santorini prizadeli vsakih nekaj minut več dni, je imelo magnitudo približno tri stopnje po Richterjevi lestvici in so veljali za "blage" potrese. Z magnitudo več kot pet po Richterjevi lestvici je potres od srede veljal za "zmeren", vendar mu je sledilo vsaj pet popotresnih sunkov z močjo štiri ali več po Richterjevi lestvici. Otok je leta 1956 prizadel močan potres na Santoriniju z magnitudo 7,5. leta, ko je umrlo 53 ljudi, več kot 100 pa je bilo ranjenih. Strokovnjaki z atenske univerze navajajo, da so od junija letos v tej regiji zabeležili kar 2500 potresov in ne izključujejo možnosti, da se bo ta potresna aktivnost sprevrgla v večji potres. Geologi so javnost pomirili, da trenutna potresna aktivnost ni povezana z vulkanom na Santoriniju in da trenutne situacije ne razumejo kot neposredno grožnjo. (konec)