05.06.2025 ob 14:29
Deli članek
 Na Madagaskarju predsednica Pirc Musar slovesno odprla osnovno šolo, zgrajeno s podporo Slovenije

Antananarivo (MOREL)- Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je včeraj v okviru državniškega obiska na Madagaskarju, ob prisotnosti predsednika Madagaskarja Andrya Rajoelina, slovesno odprla novo osnovno šolo Bemasoandro v glavnem mestu Antananarivo, ki je bila zgrajena s podporo Republike Slovenije v okviru strateškega partnerstva Ministrstva za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije s Slovensko karitas, v sodelovanju z lokalnim združenjem Akamasoa, ki ga vodi misijonar Pedro Opeka.

Ob odprtju šole je predsednica poudarila: »Odprtje šole je praznik za vsako skupnost tega sveta. Ko odpiramo šolo, pošiljamo pomembno sporočilo v svet. Šola pomeni odprta vrata do znanja. Pomeni odprta vrata do druženja z vrstniki. Pomeni oblikovanje človeka tako, da lahko prispeva k skupnosti.« Gradnja šole se je pričela leta 2024 v okviru projekta Prehranska varnost in možnost izobraževanja za revne otroke na Madagaskarju v višini 321.150,00 evrov, ki jih je v okviru proračunskih sredstev za uradno razvojno pomoč zagotovilo Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije. V nagovoru je predsednica Pirc Musar izrazila tudi zahvalo očetu Opeki: »Upam, spoštovani oče Opeka, da je Slovenija vsaj do neke mere uspela izpolniti vaša pričakovanja. Naj bodo šolske potrebščine, športna oprema in drugi pripomočki, poslani v vaše kraje, v oporo pri učenju, poučevanju in razvoju ustvarjalnosti. Biti predsednica države, kjer ljudje ponotranjijo vaše besede, da je "prihodnost našega sveta v tem, da znamo med seboj deliti" je, verjemite, lepo.«

Ob odprtju je predsednica Pirc Musar izrazila hvaležnost vsem partnerjem, še posebej pa misijonarju slovenskega rodu Pedru Opeki za njegovo predanost pri delu za skupnost, ki je zgled, kaj vse zmorejo pogum, sočutje in zaupanje v človeka. Poudarila je, da je podpora skupnosti Akamasoa pomemben primer celostnega in trajnostnega pristopa k izboljšanju življenjskih pogojev v partnerskih državah. Napovedala je prizadevanje, da se odlično sodelovanje nadaljuje tudi v prihodnje: »Slovenija bo tudi v prihodnje zavezana projektom, ki izboljšujejo dostojanstvo, izobraževanje in zdravje najranljivejših. Veseli me, da smo zgradili šolo, ki bo otrokom omogočila boljšo prihodnost, in da skupaj s partnerji gradimo mostove solidarnosti, znanja in sočutja.«

Osnovna šola z enajstimi učilnicami, sanitarnimi prostori in šolsko kuhinjo bo omogočila  kakovostno izobraževanje za približno 550 otrok, starih od 6 do 11 let. Zgrajena je bila v enem letu. V okviru projekta  je Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve zagotovilo tudi šolsko malico za več kot 5.300 madagaskarskih otrok za tri mesece.

Predsednica je skupnosti Akamasoa simbolno predala tudi materialno pomoč, ki je bila zbrana v okviru humanitarne akcije "Slovenija za Madagaskar", izvedene na pobudo Fundacije Alma, v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve Republike Slovenije in Slovensko karitas. V akciji je sodelovalo 36 podjetij in številni posamezniki ter športne in druge organizacije. Ministrstvo je zagotovilo sredstva za nakup gradbenega, mizarskega in kmetijskega orodja, šolskih potrebščin, športne opreme, higienskih pripomočkov ter medicinske opreme, vključno s porodnimi mizami.

V okviru obiska predsednice na Madagaskarju je bil predstavljena tudi uporaba drona slovenskega podjetja ElevonX za humanitarne namene. Sklad Združenih narodov za prebivalstvo (UNFPA), katerega dejavnosti podpira tudi Slovenija, brezpilotne letalnike slovenskega podjetja uporablja za dostavo zdravil na težko dostopna območja Madagaskarja.