
Antananarivo, Madagaskar (MOREL)– Predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar je v okviru prvega slovenskega državniškega obiska na Madagaskarju opravila pogovore s predsednikom Republike Madagaskar Andryjem Rajoelinom. V ospredju pogovorov sta bili krepitev razvojne in humanitarne pomoči, kar bo omogočil podpisan memorandum o sodelovanju ter učinkovito odzivanje na podnebne spremembe. Prvi obisk kakšnega slovenskega predsednika na Madagaskarju pomeni tudi nadaljevanje slovenske podpore
humanitarnemu delu misijonarja Pedra Opeke ter simbolično potrditev solidarnosti z najbolj ranljivimi skupinami na otoku.
Oba predsednika sta izpostavila pomen solidarnosti v mednarodnih odnosih, še posebej v luči naraščajoče globalne neenakosti. Predsednica Pirc Musar je ob tem poudarila: »Madagaskar je država z enim najbolj raznolikih ekosistemov na svetu, obenem pa žal tudi ena najbolj prizadetih držav zaradi uničujočih posledic klimatskih sprememb. Tu vidimo velike možnosti za sodelovanje strokovnih krogov in specializiranih dejavnikov iz Slovenije pri ohranjanju in obnavljanju enkratnih naravnih lepot
Madagaskarja ter izboljšanja življenja prebivalcev.«
Pomembna tema pogovorov je bila tudi podpora izobraževanju in razvoju človeškega kapitala, ki ga Madagaskar prepoznava kot ključno prednost za prihodnost. Predsednica je pri tem izpostavila pomen dostopa do kakovostnega izobraževanja, posebej za otroke in mlade iz najbolj ranljivih okolij.
Predsednica je ob tem izpostavila tudi, da je prijateljstvo med državama utemeljeno tudi na dolgoročni prisotnosti slovenskih misijonarjev na Madagaskarju in izpostavila delo misijonarja Pedra Opeke: »Pedro Opeka je svetilnik človečnosti. Njegovo življenjsko delo je dokaz, da je mogoče iz popolne revščine ustvariti dostojanstvo, iz obupa – skupnost, iz smetišča – prihodnost. Ponosna sem, da je Slovenija lahko partner v njegovih prizadevanjih.«
Voditelja sta razpravljala tudi o razmerah v regiji, delovanju mednarodnih organizacij in možnostih za poglobitev sodelovanja v okviru Združenih narodov.
Obisk predstavlja zgodovinski mejnik, saj gre za prvi slovenski državniški obisk na Madagaskarju. Predstavlja potrditev dolgoročnega partnerstva, ki temelji na skupnih vrednotah, spoštovanju človekovega dostojanstva in prepričanju, da je odgovornost za bolj pravičen svet skupna vsem državam, ne glede na njihovo velikost ali gospodarsko moč.
Predsednica republike bo jutri obiskala skupnost Akamasoa, kjer se bo srečala z misijonarjem Pedrom Opeko in odprla novo osnovno šolo, katere izgradnjo je s sredstvi razvojne pomoči omogočila Republika Slovenija.To so sporočili iz kabineta predsednice države. (konec)