26.11.2024 ob 20:31
Deli članek
Trump napovedal dodatne davke na izdelke iz Kitajske, Mehike in Kanade

Donald Tump napoveduje trgovinsko vojno/foto FoNet/AP

Washington (MOREL/FoNet) - Novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump je v ponedeljek napovedal, da bo ob prevzemu položaja uvedel uvozne carine na izdelke iz Kitajske, Mehike in Kanade - treh največjih trgovinskih partneric ZDA, kar je povečalo možnosti trgovinske vojne in višje cene za ameriške potrošnike. Predstavniki iz teh držav so danes posvarili, da bo to naredilo vsem škodo, povečalo inflacijo in negativno vplivalo na trg dela, je poročal Voice of America.

Trump je uporabil vrsto objav na svojem računu "Truth Social", da je objavil, da bo prvi dan na položaju "podpisal vse potrebne dokumente za zaračunavanje Mehiki in Kanadi 25 odstotkov za vse izdelke, ki prihajajo v ZDA." Dejal je, da bodo pristojbine ostale v veljavi, dokler ne bo ustavljena "invazija drog, zlasti fentanila, in vseh nezakonitih tujcev v našo državo".Trump je dejal, da lahko Mehika in Kanada "z lahkoto rešita to dolgotrajno težavo" in se pritožil nad, kot je dejal, vlogo Kitajske pri "ogromnih količinah mamil, zlasti fentanila, ki se pošiljajo v ZDA".

"Dokler se ne ustavijo, bomo Kitajski poleg vseh obstoječih carin zaračunavali še dodatnih 10 odstotkov na vse njihove izdelke, ki prihajajo v ZDA," je zapisal Trump. Kitajska je odgovorila, da v trgovinski ali tarifni vojni "nihče ne bo zmagal". "Kitajska verjame, da je kitajsko-ameriško gospodarsko in trgovinsko sodelovanje vzajemno koristno," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega veleposlaništva v ZDA Liu Pengyu.

Mehiška predsednica Claudia Scheinbaum je danes predlagala, da bi se država lahko maščevala z uvedbo lastnih carin. Povedala je, da je pripravljena na pogovore o tem vprašanju in dodala, da so mamila ameriški problem. Poudarila je, da je Mehika naredila veliko za zmanjšanje migrantskega toka, in dodala, da "migrantske karavane ne prihajajo več na mejo", ampak mehiška prizadevanja za zatiranje trgovine z mamili, kot je fentanil, ki ga izdelujejo mehiški karteli iz kemikalij, uvoženih iz Kitajske, lani oslabel.

Namestnik guvernerja kanadske centralne banke je dejal, da je jasno, da bo Trumpova poteza imela posledice na obeh straneh meje."Kar se dogaja v ZDA, ima velik vpliv na nas in nekaj, kot je zakladnica, bi očitno vplivalo na obe gospodarstvi," je dejal Rhys Mendes, je poročal Reuters.

ZDA, Mehika in Kanada so v prejšnjem Trumpovem mandatu podpisale nov trgovinski sporazum, ki bo pregledan leta 2026 in omogoča izjeme od omejitev nacionalne varnosti. Trump in kanadski premier Justin Trudeau sta razpravljala o trgovini in varnosti meja, potem ko je Trump v ponedeljek objavil svoje načrte, je povedal kanadski vir, ki je seznanjen s situacijo.Novi ameriški voditelj bo položaj nastopil čez nekaj manj kot dva meseca, kar pušča prostor za pogajanja in morebitne spremembe načrtov njegove administracije.

Trumpov kandidat za ministra za finance Scott Bessant je prejšnji teden v uvodniku za Fox News zapisal, da bi lahko bile carine "koristno orodje za doseganje predsednikovih zunanjepolitičnih ciljev", vključno s tem, da bi druge vlade spodbudile k povečanju izdatkov za obrambo ali zatiranju trgovine z mamili. Trump je uporabljal carine kot del gospodarske agende med svojo prejšnjo administracijo, s posebnim poudarkom na blagu iz Kitajske, kitajska vlada pa se je odzvala z uvedbo lastnih carin na blago, proizvedeno v ZDA. (konec)



Tramp je koristio niz postova na svom "Truth Social" nalogu da objavi da će prvog dana na funkciji "potpisati sva potrebna dokumenta za naplatu Meksiku i Kanadi 25 odsto na sve proizvode koji dolaze u Sjedinjene Države".

Rekao je da će takse ostati na snazi sve dok se ne zaustavi "invazija drogom, posebno fentanilm, i svih ilegalnih stranaca na našu zemlju".

Tramp je rekao da Meksiko i Kanada imaju sposobnost da "lako reše ovaj dugo tinjajući problem", a požalio se na, kako je rekao, ulogu Kine u "ogromnim količinama droge, posebno fentanila, koje se šalju u Sjedinjene Države".

"Dok ne prestanu, mi ćemo Kini, pored svih postojećih taksi, naplaćivati dodatnih 10 odsto na sve njihove proizvode koji dolaze u Sjedinjene Američke Države", napisao je Tramp.

Kina je odgovorila da "niko neće pobediti" u trgovinskom ili tarifnom ratu.

"Kina veruje da je kinesko-američka ekonomska i trgovinska saradnja po svojoj prirodi obostrano korisna", rekao je portparol kineske ambasade u Sjedinjenim Državama Liju Penđu.

Predsednica Meksika Klaudija Šajnbaum danas je sugerisala da bi ta zemlja mogla da uzvrati uvođenjem svojih taksi. Poručila je da je spremna na razgovore o tom pitanju, dodavši da je droga američki problem.

Naglasila je da je Meksiko uradio mnogo da smanji priliv migranata i dodala da "migrantski karavani više ne dolaze do granice", ali meksički napori da se suzbije trgovina drogom, kao što je fentanil, koji proizvode meksički karteli od hemikalija uvezenih iz Kine, oslabili su prošle godine.

Zamenik guvernera kanadske Centralne banke rekao je da je jasno da bi Trampov potez ima posledice sa obe strane granice.

"Ono što se događa u SAD ima veliki uticaj na nas i nešto poput kasi jasno bi uticalo na obe ekonomije", rekao je Ris Mendes, prenosi Rojters.

Sjedinjene Države, Meksiko i Kanada potpisali su novi trgovinski sporazum tokom Trampovog prethodnog mandata, koji će biti na reviziji 2026, i on dozvoljava izuzeća ograničenja kada je u pitanju nacionalna bezbednost.

Tramp i kanadski premijer Džastin Trudo razgovarali su o trgovini i bezbednosti granica nakon što je Tramp objavio svoje planove u ponedeljak, rekao je kanadski izvor upoznat sa situacijom.

Novi američki lider na dužnost stupa za nešto manje od dva meseca, što ostalja prostor za pregovore i potencijalne promene planova njegove administracije.

Trampov kandidat ministra finansija Skot Besent napisao je u tekstu za Foks njuz prošle nedelje da takse mogu biti "korisno sredstvo za postizanje spoljnopolitičkih ciljeva predsednika", uključujući postizanje toga da druge vlade povećaju potrošnju na odbranu ili preduzmu mere u vezi sa trgovinom drogom.

Tramp je koristio takse kao deo ekonomske agende tokom njegove prethodne administracije, sa posebnim fokusom na robu iz Kine, a kineska vlada je odgovorila uvođenjem svojih taksi na robu proizvedenu u SAD. (kraj)