
krimski most/Foto FoNet
Munchen (MOREL/FoNet) - ZDA so evropske zaveznice vprašale, kaj bi od Washingtona potrebovale, da bi sodelovale pri varnostnih dogovorih Ukrajine, je danes poročal Reuters, ki se je skliceval na dokument, v katerega je imel vpogled. Prejšnji teden poslana diplomatska demarša, sestavljena iz šestih točk in vprašanj, tudi sprašuje, katere države bi lahko prispevale jamstva, katera bi bila pripravljena napotiti vojake v Ukrajino kot del mirovnega sporazuma in kakšna bi lahko bila velikost morebitnih sil pod vodstvom EU, navaja britanska agencija.
Ameriški predsednik Donald Trump je ta teden šokiral evropske zaveznike, ko je brez posvetovanja z njimi ali Kijevom poklical ruskega predsednika Vladimirja Putina – čigar sile so vdrle v Ukrajino pred tremi leti – in razglasil nujen začetek mirovnih pogajanj. Tiskovne hiše, vključno z Reutersom, so včeraj poročale, da so ZDA poslale dokument, v katerem so evropske vlade vprašale, kaj lahko prispevajo k varnostnim jamstvom.
Celotno besedilo, ki ga je pridobil Reuters, kaže, da ZDA sprašujejo tudi, kaj bi potrebovale od Washingtona, da bi lahko prispevale k mirovnim pogajanjem. "Natančneje, katera kratkoročna in dolgoročna sredstva bodo po vašem mnenju potrebna iz ZDA?" je bilo eno od vprašanj v besedilu.
"Če bi bile vojaške sile iz tretjih držav napotene v Ukrajino kot del mirovnega sporazuma, kakšna je po vašem mnenju potrebna velikost takšnih sil pod evropskim vodstvom? Kako in kam bi bile te sile razporejene in za koliko časa?" je zapisano v dokumentu, poslanem evropskim voditeljem. Njihove države so tudi pozvane, naj odgovorijo, kakšne ukrepe bi morale sprejeti ZDA, zavezniki in partnerji v primeru ruskega napada na te sile.
Agencija spomni, da se bo v ponedeljek na povabilo francoskega predsednika Emmanuela Macrona več voditeljev evropskih držav, vključno z Veliko Britanijo in Nemčijo, sestalo v Parizu na nujnem vrhu o Ukrajini. (konec)