
Ljubljana (MOREL)- Trije slovenski kinematografi so bili uspešni pri prijavi projekta Kino brez ovir: Slovenija, katerega cilj je približati filmsko umetnost skupnostim gluhih, naglušnih, slepih in slabovidnih. Gre za prvi celostni program dostopnega filma v Sloveniji, izvajali pa ga bodo Kulturni dom Cerknica, Kino Union v Celju in Linhartova dvorana v Radovljici.
Projekt bo potekal od 15. junija 2025 do 15. maja 2026. V tem obdobju bodo sodelujoči kinematografi postali vključujoči prostori, kjer bodo predvajali evropske in slovenske filme z zvočnimi opisi, podnapisi ter tolmačenjem v slovenski znakovni jezik. Skupno bo izvedenih 60 dostopnih projekcij – polovica bo evropskih, polovica slovenskih filmov.
Pomemben del projekta bo tudi usposabljanje kino osebja za uporabo tehnologij dostopnosti in za kakovostno komunikacijo z osebami z okvarami vida in sluha. Vzporedno bo vzpostavljena nacionalna baza slovenskih prilagojenih filmov.
Projekt predvideva tudi 30 pogovornih dogodkov po filmskih projekcijah, v katerih bodo sodelovali filmski ustvarjalci, strokovnjaki in gledalci. Nadgradnja projekta bo mednarodna konferenca o vključevanju v kinematografijo – prva tovrstna v Sloveniji – ki bo to pomembno temo odprla v širši javnosti. Zaključek bo zaznamovala izdaja priročnika, dostopnega tudi v angleščini, namenjenega uporabi v drugih evropskih kinematografih.
Skupnosti gluhih, naglušnih, slepih in slabovidnih imajo v Sloveniji še vedno izjemno omejen dostop do filmskih vsebin, zlasti izven glavnega mesta. Projekt Kino brez ovir zato predstavlja pomemben korak k enakopravnejši dostopnosti kulture. Spodbuja vključevanje in omogoča, da tudi marginalizirane skupine postanejo aktiven del filmskega občinstva.
Projekt je sofinanciran s strani Europa Cinemas s projektom Collaborate to Innovate. To je sporočila Sara Šabec. (konec)