13.03.2025 ob 11:08
Deli članek
Sreča je opoteča

Ljubljana (MOREL)- Generalna skupščina Združenih narodov je 20. marec razglasila za mednarodni dan sreče. Prvič smo ga praznovali leta 2013. Letošnja tema nas opominja, da dolgotrajna sreča izvira iz sočutja do sočloveka, občutka povezanosti in občutka pripadnosti.

Kaj je najbolj vplivalo na zadovoljstvo z življenjem? Prebivalci Slovenije, stari 16 let ali več, so splošno zadovoljstvo z življenjem lani izrazili s povprečno oceno 7,7 (na lestvici od 0 do 10). Med spoloma že več let zapored nismo zaznali bistvenih razlik. Skupna ocena je na splošno odvisna od zdravja, finančnega stanja, položaja na trgu dela, izobrazbe in številnih drugih dejavnikov (prosti čas, prijatelji, medosebni odnosi ipd.). Najvišjo oceno (8,4) so navedli prebivalci, ki so svoje zdravstveno stanje ocenjevali kot zelo dobro.

Najvišje splošno zadovoljstvo z življenjem so izrazili prebivalci Slovenije, ki so s svojimi dohodki mesec preživeli lahko oz. zelo lahko (8,3). Najnižje pa so ga ocenili tisti, ki so mesec preživeli zelo težko oz. težko (6,3), ter taki, ki si ne morejo privoščiti primerno ogrevanega stanovanja (prav tako 6,3). Prebivalci statističnih regij, ki splošno zadovoljstvo z življenjem ocenjujejo zelo visoko, niso vedno hkrati tudi najbolj zadovoljni s finančnim stanjem v svojem gospodinjstvu (in obrnjeno). To so sporočili iz SURS. (konec)