17.05.2025 ob 07:18
Deli članek
Svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe - za enakost spolov tudi v digitalni družbi

Ljubljana (MOREL)- Med številnimi svetovnimi dnevi, ki jih obeležujemo med koledarskim letom, je današnji dan, 17. maj rezerviran za izjemno pomembno področje. Na ta dan, ko je bila pred 155 leti (leta 1865) ustanovljena Mednarodna zveza za telekomunikacije (ITU), namreč obeležujemo svetovni dan telekomunikacij in informacijske družbe.

Ob letošnjem mednarodnem dnevu telekomunikacij in informacijske družbe je ITU v ospredje postavila enakost spolov v digitalni preobrazbi in pri tem poudarila, da digitalne tehnologije pospešujejo razvoj gospodarstva in družbe – za vse. Kot so zapisali, je od 2,6 milijarde ljudi na svetu, ki še vedno nimajo povezave do spleta, večina deklet in žensk.

Razlike v dostopu do interneta in digitalnih naprav v svetovnem oziru tako še naprej ovirajo vključevanje deklet in žensk v današnje gospodarstvo in oblikovanje digitalnih rešitev prihodnosti. Premostitev tega razkoraka je pomembna tako za dekleta in ženske kot za celotno družbo, saj odpira nove priložnosti za gospodarsko rast, inovacije in trajnostni razvoj.

Ključno sporočilo letošnjega mednarodnega dne telekomunikacij in informacijske družbe je, da je nujno treba pospešiti digitalno enakost spolov, da bodo tudi dekleta in ženske po vsem svetu lahko imele koristi od digitalne preobrazbe in k njej prispevale.

Osnutek zadnjega Poročila o stanju digitalnega desetletja (2025) razkriva, da so razlike med spoloma v informacijski družbi v Sloveniji minimalne, saj ima osnovne digitalne kompetence 46,92 % moških in 46,47 % žensk. Ta razlika je tudi manjša od povprečja EU (0,45 odstotne točke v primerjavi z 2,23 odstotne točke).

Statistični urad Republike Slovenije (SURS) navaja, da je bilo lani v Sloveniji delovno aktivnih 39.840 strokovnjakov za IKT, kar je 2 % več kot v letu 2023. Med njimi je bilo žensk 18 %, pri čemer se je v  primerjavi z letom 2020 delež žensk povečal za eno odstotno točko. Ženske so imele večinski delež po spolu (56 %) le v poklicni skupini snovalci in administratorji podatkovnih baz. Podatki SURS razkrivajo še, da več žensk kot moških uporablja spletne strani in aplikacij ter da razlika ni tako velika pri poznavanju tehnologij umetne inteligence: te je pri nas poznalo 60 % moških in 55 % žensk. To so sporočili iz ministrstva za digitalno preobrazbo. (konec)